نزدیک به دو سال مذاکرات نفس گیر، بین ایران و شش قدرت جهانی، منجر به شکل گیری توافقی شد که امروزه به برجام موسوم است. در این میان، موضوع برداشته شدن تحریم‌ها و گشایش‌های اقتصادی و تجاری به‌ خصوص برقراری مجدد روابط بانکی و بازگشت نظام بانکی ایران به عرصه نظام بانکی بین‌الملل در پسابرجام بیش از همه مورد توجه بود. یکی از موارد توافق اتصال مجدد بانک‌های ایران به شبکه جهانی سوئیفت و برقراری روابط بانکی بود. در نتیجه برجام تمامی تحریم‌های اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل و تحریم‌های ثانویه آمریکا برداشته شد و با تلاش‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و وزارت امورخارجه و همکاری شبکه سوئیفت برقراری ارتباط میسر گشت و بانک‌های ایرانی مجدداً به سوئیفت متصل شدند.

اما برداشته شدن تحریم‌ها و برقراری ارتباط با سوئیفت همه ماجرا نیست. آن‌طور که انتظار می‌رفت با برداشته شدن تحریم‌ها گشایش‌های تجاری و اقتصادی حاصل نشد و بانک‌های ایرانی نتوانستند همچون گذشته با بانک‌های صاحب نام بین‌المللی روابط کارگزاری برقرار کنند. این عدم برقراری ارتباط را نگارنده از دو منظر برررسی کرده است. بانک‌های خارجی در پاسخ به درخواست بانک‌های ایرانی جهت برقراری روابط کارگزاری یا فعال کردن حساب‌های راکد خواسته‌های مشخصی را طلب می‌کنند که فراهم آوردن آن برای بانک‌های ایرانی در شرایط فعلی اگر غیر ممکن نباشد بسیار مشکل خواهد بود.   

-        مشکلات و محدودیت‌های بین‌المللی

 بانک‌های دنیا از نزدیک شدن به بانک‌های ایرانی واهمه دارند. یعنی، به نوعی می‌توان گفت که در پسا برجام هم ایران هراسی همچنان حاکم و به نظر می‌رسد ترس از فشارهای آمریکا همچنان وجود دارد. زیرا، دولت آمریکا با بهانه‌های مختلفی هم چون دور زدن تحریم‌های ایران توسط این بانک‌ها یا رعایت نکردن قوانین پولشویی و تامین مالی تروریسم جریمه‌های سنگینی برای این بانک‌ها وضع کرد. موضوع اصلی این است که کشورهای متبوع این بانک‌ها هم نمی‌توانند در مقابل پرداخت این جریمه‌ها مقاومت کنند و در نهایت ناچار می‌شدند که آن را پرداخت کنند. از طرفی خود این بانک‌ها با توجه به سود سرشاری که از بازارهای مالی آمریکا نصیبشان می‌شود علاقه‌ای به ترک بازارهای آمریکا ندارند و آن را به بازارهای ایران ترجیح می‌دهند و تعهد دادند که با بانک‌های ایرانی همکاری نکنند.

مشکلات دیگری هم در خصوص نزدیکی بانک‌های طراز اول دنیا به نظام بانکی ایران مزید بر علت شده است. ساز ناساز کنگره با دولت اوباما در اجرای برجام، گاهاً مخالفت‌های داخلی با این توافق و بلاتکلیف بودن تحریم دلاری موسوم به U-Turn (این تحریم جزء تحریم‌های اولیه و ثانویه می‌باشد) نمونه‌هایی از این مشکلات ‌می‌باشد. در صورتی که تحریم دلاری از سوی آمریکا برداشته نشود از لحاظ فنی و اقتصادی شرکت‌های ایرانی به خصوص بانک‌‌ها و موسسات با محدودیت‌های عملیاتی در مبادلات بانکی در سطح بین‌الملل مواجه خواهند شد. همچنین نباید نقش کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را که همواره مخالف سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران و مخالف این توافق بوده‌اند نادیده گرفت. این کشورها در اکثر بانک‌های بزرگ دنیا سهامدار و صاحب نفوذ و در تیم مدیریتی این بانک‌ها صاحب کرسی هستند و گاهاً در بازارهای مالی دنیا تصمیم گیرنده نیز می‌باشند. می‌توانند در برقراری ارتباط مجدد موانع جدی ایجاد کنند.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم می‌تواند در عدم تمایل بانک‌های خارجی در برقراری روابط کارگزاری تاثیرگذار باشد. این بانک‌ها شاید به نحوی منتظر هستند تا نتیجه انتخابات آمریکا مشخص شود. همواره در انتخابات ریاست جمهوری این کشور دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات با هم رقابت می‌کنند. جمهوری‌خواهان مخالفت خود را با توافق اعلام کرده‌اند. در صورتی که جمهوری‌خواهان پیروز این انتخابات شوند شرایط تا حدودی متفاوت خواهد بود. همواره اعضای این حزب در مقابل ایران رفتارهای خصمانه‌تری را از خود نشان داده‌اند. دونالد ترامپ، نامزد این دوره انتخابات جمهوری‌خواهان همیشه در سخنرانی‌های انتخاباتی خود از برجام انتقاد کرده است. این شخص اگر نتواند این توافق را متوقف کند ولی خواهد توانست آن را با مشکلاتی مواجه کند. اگر امور به دست ترامپ بیفتد قطعاً بانک‌های خارجی با احتیاط بیشتری به ایران نزدیک خواهند شد.

-        مشکلات و محدودیت‌های داخلی

بانک‌های ایران نزدیک به یک دهه از نظام مالی دنیا دور بوده‌اند. می‌توان انتظار داشت که با توجه به شتاب پیشرفت تکنولوژی و تغییرات مقررات بین‌المللی بسیاری از رویه‌ها، قوانین و روش‌های کاری نظام‌های مالی دنیا عوض شده است. در حال حاضر شکاف عمیقی بین قوانین و مقررات و استانداردهای نظام مالی داخلی و بین‌المللی وجود دارد. عدم رتبه‌بندی بانک‌های ایرانی توسط موسسات رتبه‌بندی معتبر دنیا، به روز نبودن قوانین مبارزه با پولشوییو تامین مالی تروریسم، نبود واحدهای تطبیق (Compliance)، NPL بالا و ... در بانک‌های ایرانی و منطبق نبودن تکنولوژی‌های مربوط به بانکداری الکترونیک با تکنولوژیهای موجود در دنیا می‌توانند نمونه‌ای از مشکلاتی باشند که مانع دسترسی ایران به بازارهای مالی جهان می‌شود.

 در هر صورت، آنچه که امروز روشن است، بازگشت مجدد موسسات مالی کشورمان به عرصه مالی دنیا در مقیاس گذشته طول خواهد کشید. اجرای مقررات و استانداردهای بین‌المللی در این مدت کوتاه قابل پیاده‌سازی نیست. در حال حاضر بسیاری از بانک‌های با سابقه در دنیا نیز در اجرای مقررات بانکداری بین‌المللی مشکل دارند و نمی‌توانند آن‌طور که باید خودشان را با تمام مقررات مربوطه تطبیق دهند، بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که بانک‌های ایرانی در مدت شش ماه مقررات سختگیرانه بانکداری بین‌المللی را پیاده‌سازی کنند. به هرحال برای فائق آمدن بر این مشکلات و موانع یک عزم ملی را می‌طلبد. و این محدودیت‌ها باید در سطح کلان بررسی و راه‌کار ارائه شود. تا در آینده نزدیک گشایش‌های عمده‌ای در این زمینه شاهد باشیم.

منبع : چرچیپسابرجام و مشکلات بانک‌ها
برچسب ها : بانک‌های ,مالی ,ایرانی ,برقراری ,آمریکا ,بین‌المللی ,بانک‌های ایرانی ,مالی دنیا ,برقراری ارتباط ,بانک‌های خارجی ,برقراری روابط ,انتخابات ری دانلود زيرنويس فارسي